Formy gry
Formy gry

Formy gry

Dzieci dobrze się rozwijają, bawiąc się zarówno w gry indywidualne, jak i grupowe. Stasze dziecko może samo zdecydować, w co będzie grać i będzie to zależało od tego, jak się czuje w danej chwili lub od jego osobistych preferencji. Sposób zabawy u większości dzieci zmienia się z dnia na dzień i z sytuacji lub sytuacji. Dzieci zazwyczaj lubią spędzać dużo czasu na zabawę samemu.
Badają wszystkie aspekty swojego środowiska z dźwiękiem własnego głosu i dotykać różnych części ciała. Starsze dzieci też czasami lubią bawić się samemu. Mogą spędzać godziny na tworzenie historii z ich figurkami lub lalkami. Chcą budować, rysować, malować, wymyślać i sami odkrywać. Mogą też lubić czytać, a nawet pisać. Od drugiego do trzeciego roku życia zazwyczaj dziecko zazwyczaj bawi się samo, obok innych dzieci. Maluchy w tym wieku nie współdziałają w w większym stopniu ze sobą. Mogą uczestniczyć w podobnej aktywności lub całkowicie różnych czynnościach, ale lubią być wśród innych maluchów, w tym samym wieku. Chociaż może się nam z początku wydawać, że nie dbają o obecność innych dzieci, możesz spróbować ich rozdzielić, a zobaczysz, że kontakt z rówieśnikami jest dla nich bardzo ważny.
W wieku trzech lat, dzieci są już gotowe na przedszkole. Umieją już skorzystać z nocnika, komunikować się z innymi i z nimi rozmawiać. Mogą też dzielić się ze sobą pomysłami i zabawkami. Dzięki interaktywnej zabawie nabywają umiejętności społecznych, takich jak dzielenie się i zmiana ról. Rozwija się u nich także zdolność do współpracy w „motywie” aktywności odtwarzania. Dorośli nie powinni inicjować motywy i struktury zabaw. Powinni interweniować tylko wtedy, kiedy dzieci wykazują wyraźną potrzebę coachingu umiejętności społecznych i rozwiązywania problemów.
Dzieci lubią też bawić się z dorosłymi. Może bawić się zarówno sama z jednym dzieckiem, jak i z grupą dzieci. Ważne jest, aby rodzice spędzali czas na zabawie ze swoimi dziećmi. To jest zabawne. Niech dzieci ustalą tempo zabawy i stajmy się częścią ich świata. Nie trzeba się uczyć i nauczać, po prostu cieszmy się tym miłym doświadczeniem. Pamiętajmy, że w porządku jest to, że dzieci często angażują się w samotną grę. Jednak każde dziecko potrzebuje rozwijania u siebie umiejętności społecznych i komunikacyjnych, by stworzyć niezwykle potrzebną równowagę. Nie wahaj się też porozmawiać o tym z ekspertem, takimi jak pediatra lub nauczyciel, jeśli masz jakieś wątpliwości.