Widok z perspektywy dziecka
Widok z perspektywy dziecka

Widok z perspektywy dziecka

Pamiętaj, że świat dziecka jest blisko i nisko nad ziemią. Patrzenie na życie z perspektywy dziecka może w nas na nowo obudzić poczucie małego dziecka. Należy też pamiętać, że tempo ich świata zmienia się w wolnym tempie. Trzeba iść więc śladami swojego dziecka i być przygotowanym na to, że będzie się ono zatrzymywało i badało wszystko, co znajduje się u ich stóp, na przykład kwiat czy biedronka.
Nie należy też się niecierpliwić, ale spokojnie dostosować się do ich wolnego tempa. Najlepszym sposobem na to, by nasze dziecko się uczyło, jest pozwalanie im na robienie różnych rzeczy, a nie tylko mówienie im o nich. Jest to szczególnie ważne, gdy dzieci są małe, ale także odnosi się to do starszych dzieci, a nawet do osób dorosłych. Kiedy dzieci są małe, nie uczą się tylko różnych rzeczy, ale uczą się również, jak się uczyć.
Żadna książka o przyrodzie nie zastąpi poznawania przez dziecko samodzielnie natury. Książki i inne materiały mogą pomóc dzieciom dostarczyć im potężnych wrażeń i doświadczeń razem w ich umysłach, ale warto też zwrócić uwagę na ich bezpośrednią obserwację i praktyczne doświadczenie.